Haber Yayın Tarihi:

Çorumlu İşçiler Son Yolculuğa Uğurlandı

İstanbul’da çalıştıkları şantiyede kaldıkları konteynırda ölü bulunan 4 işçi, memleketleri Çorum’da toprağa verildi.
Şantiyede kaldıkları konteynırda ölü bulunan Recep Cırıl (52), oğlu Adem Cırıl (22) ve komşuları Ahmet Tiryaki için (23) merkeze bağlı Boğabağ köyünde, diğer işçi Mustafa Bayrak (18) için ise Çeşmeören köyünde ayrı ayrı cenaze töreni düzenlendi.
İlk tören merkeze bağlı Çeşmeören köyünde düzenlendi. Sabah saatlerinde Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınan Mustafa Bayrak’ın cenazesi Çeşmeören köyüne getirildi. Burada baba ocağında son kez helallik alınan Bayrak’ın naaşı köy camine götürüldü. Bayrak için düzenlenen cenaze törenine Vali Yardımcısı Zülkarnin Öztürk, köylüler ve yakınları katıldı.
Bayrak ailesinin ikinci evladı olan Mustafa’nın evlilik hazırlığı yapan ve askerden yeni gelen ağabeyi Engin Bayraktar’a maddi katkıda bulunmak için İstanbul’a gittiği belirtildi. Kurban Bayramı’nı ailesi ile birlikte Bayrak’ın en son ailesiyle talihsiz olay yaşanmadan bir kaç saat önce telefonda görüştüğü belirtildi.
Ölen işçilerden Recep Cırıl ile oğlu Adem Cırıl ile Ahmet Tiryaki için de öğle namazına müteakip Boğabağ köyünde cenaze töreni düzenlendi.
Türk bayraklarına sarılı tabutlarla köye getirilen talihsiz işçilerin cenazeleri ilk olarak köy cami bahçesine indirildi. Burada tabutlar açılırken Cırıl ve Tiryaki’nin yakınları son kez yüzlerine baktı. Babası ve kardeşini kaybeden Mahmut Cırıl, “Baba, kardeşim bu acıya nasıl dayanırım. Bizi öksüz gibi bırakıp gittiniz” diye gözyaşı döktü. Ayakta durmakta güçlük çeken ağabey Cırıl’ı yakınları güçlükle teselli etti.
Torun acısı ile sarsılan dede Nurettin Cırıl (70) ise, “Yavrum seni sapağlam gönderdik. İki tahtanın arasında geldin. Yavrum bizi bırakıp nereye gidiyorsun” diye tabut üzerindeki Türk bayrağına el sürerek gözyaşı döktü.
Oğlu ile birlikte hayatını kaybeden işçilerden Recep Cırıl’ın, Çorum’daki tuğla ocaklarında çalıştığı öğrenildi. Çalışma sezonunun kapanmasının ardından oğlu ile birlikte İstanbul’a giden baba Cırıl’ın emekliliğine 3 ay kaldığı belirtildi.
Oğlunu ve eşini kaybeden Elmas Cırıl’ın evlerindeki feryatları ise yürekleri dağladı. Oğlu ve eşinin ardından feryatlar eden Cırıl, gözyaşlarına boğuldu.
Çocukluk arkadaşı Adem Cırıl ile konteynırda ölü bulunan Ahmet Tiryaki’nin hayat hikayesi ise yürekleri burktu. Henüz 4 yaşında iken annesi ve babası ayrılan Ahmet Tiryakiye’ye küçüklüğünden itibaren dayıları Yalçın ve Mustafa Yıldırım’ın baktığı öğrenildi.
EV HAYALİ KONTEYNIRDA SON BULDU
Tiryaki’nin olaydan birkaç saat önce dayısı Mustafa Yıldırım’ı arayarak ev almak daha sonra evlenmek istediğini belirttiği öğrenildi. 30 bin lira parası bulunan talihsiz gencin 52 bin TL’ye bir ev bulduğu ve bunun için dayılarından pazarlık noktasına yardımcı olmalarını istediği kaydedildi. Tiryaki’nin en büyük hayali olan ev ise konteynırda son buldu.
Köy camisi bahçesinde ağabeyinin tabutu başında ağlayan Zafer Tirkyaki, “Ağabey ben artık kime abi diyeceğim” diyerek ağladı.
Dayı Mustafa Yıldırım, “Ahmet ve Adem’in daha önce çalışmış oldukları yerde yine böyle zehirlendikleri ve hastaneye giderek 2 gün rapor aldıklarını ifade ettiler. Diğer taraftaki doğalgaz kazanının borularının onların yattıkları yerin pencere tarafına geldiğini bu nedenle gaz sızıntısı olduğunu, önceleri kendileri de bizlere söylediler. Bunu şirket yetkililerine iletip iletmediklerini bilmiyorum. Ama böyle bir olayın olduğunu ifade ettiler. İnançlı insanlarız. Ama isteğimiz dileğimiz olayın üzeri kapanmasın geçtiğimiz yıllarda da 11 kişi vefat etti. Olay kapanmasın araştırılsın netice çıkarılsın. Amacımız bu” dedi.
Öğle namazında kılınan cenaze namazının ardından Cırıl ailesinin iki üyesi ve Tiryaki’nin cenazeleri camiden alınarak evlerinin önüne geçirildi. Helallik alınmasının ardından işçilerin cenazesi köy mezarlığında toprağa verildi.
Cenaze törenine Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, AK Parti Çorum Merkez ilçe Başkanı Mustafa Köse, köylüler katıldı. Tiryaki’nin cenazesini din görevli dayısı Mustafa Yıldırım kıldırdı.
Olay geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde İstanbul Çekmeköy’de Necip Fazıl Mahallesi Bayırgülü Sokak’ta bulunan bir konut inşaatının şantiyesinde meydana gelmişti. Bayram izninden dün döndükleri öğrenilen Recep Cırıl (52), oğlu Adem Cırıl (22) ile akrabaları Mustafa Bayrak (18) ve Ahmet Tiryaki (23), inşaat şantiyesinde kaldıkları konteynırda ölü bulunmuştu. Sabah uyandırmak için konteynıra giren arkadaşları, işçileri baygın halde bulunca sağlık ekiplerine bildirmişti. Olay yerine çağrılan sağlık ekipleri, işçilerin öldüğünü belirlemişti.

Düşünceni söyle, yorum yaz...