2 Kasım 2012 Haber Yayın Tarihi:

‘Bu Cevizi Her mevsim Dikebilirsiniz’


Kuşçular Tarımsal Üretim ve MİA Fidan ortaklarından Abdülhalik Kuşçu, dört mevsim dikilebilen ceviz fidanı ürettiklerini, tüplü fidanların Ovasaray’da hazırlanan fidanlıkta yetiştirildiğini belirterek, “Bahçeciliğin geleceğin tarımsal üretimi olduğu artık bir gerçek. Biz de Çorum’da bu dalın gelişmesi için çaba gösteriyoruz” dedi. Chandler cinsi cevizlerin tüplü olarak üretimini yaptıklarını belirten Kuşçu, “Chandler cinsi ceviz dünyaca bilinen, tüketiciler tarafından açık renkli ve yüksek kaliteli iç ceviz nedeniyle tercih edilen bir türdür. Çorum’da bu türün çok iyi ürün vereceğini düşünüyoruz. Hem bahçe oluşturuyoruz hem fidan yetiştiriyoruz” dedi.
Ovasaray’da oluşturdukları 10 dönümlük fidanda diğer türlerden de fidanların bulunduğunu belirten Kuşçu, “Ancak Chandler çok yüksek verimli, pürüzsüz, oval şekilli ve ince kabuklu bir ceviz olmasının yanı sıra geç açması ve tüplü olması nedeniyle her mevsim dikilebilmesiyle tercih ediliyor” diye konuştu.
Kuşçu, şunları söyledi: “Chandler ceviz fidanı % 85-90 oranında yan dallarda meyve verme oranına sahiptir. Açık renkli iç ceviz oranı ise % 90-100 dür. Ortalama meyve ağırlığı13, 4 gr, iç oranı H-51, iç ceviz ağırlığı ortalama 6, 5 gramdır. Geç uyanır ve yapraklanır, bahar donlarından etkilenmez. Eylül ayı sonunda hasat edilir. Kabuğundan kolayca ayrılmaktadır. Hastalıklara karşı dayanıklı bir ceviz çeşididir. Bu çeşit yarı dik bir taç gelişimi gösterir.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...