20 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Emniyet’ten sıkı bayram tedbirleri


Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, vatandaşların Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içerisinde geçirmesini sağlamak amacıyla bayram tedbirlerinin alındığını belirtti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Doğan, alınan tedbirleri şöyle sıraladı;
“Halkın yoğun olarak bulunduğu alış-veriş merkezleri, pazar yerleri ve ana caddelerde kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık konuları ile ilgili ekip sayısı artırılarak, denetim ve kontroller sıklaştırılmıştır.
Bayram süresince tatil ve ziyaretler sebebiyle vatandaşlarımızın evlerinden uzaklaşacakları değerlendirilerek, hırsızlık olaylarına karşı motorize ve yaya devriye sayısı artırılmakla birlikte vatandaşlarımızın ikamet ve işyerleri ile ilgili almış oldukları güvenlik tedbirlerini tekrar gözden geçirmeleri büyük önem arz etmektedir.
Arife ve bayram günlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında güvenlik ve trafik önlemleri artırılmıştır. Kalpazanların, Kurban Bayramı’nı fırsat bilerek sahte paraları piyasaya sürebilecekleri değerlendirilerek öncelikle kurban satış noktalarındaki görevli sayıları artırılarak suçu önleyici uygulamalara ağırlık verilmiştir.
Çorum Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan karara istinaden ilimizde (10) bölge kurban kesim yeri olarak belirlenmiş, halkımızın kurbanını huzur içinde kesmesi için kurban kesim bölgelerinde ekip görevlendirilmiştir.
İlimiz giriş çıkışları ile il merkezinde uygulama noktaları oluşturulmuş olup, araç ve şahıslar üzerinde asayiş ve trafik kontrolleri yapılmaktadır.
Otobüs terminallerinde yolcu kapasitesi artacağından terminalde görevli ekip sayısı artırılmış, terminal görevlilerince bagaj ve eşyaların yolculara bilet gösterilerek teslim edilmesi hususunda gerekli uyarı yapılmıştır.
Kurbanlık hayvan satışlarının yapıldığı hayvan pazarlarının ekipler marifetiyle kontrolü yapılmakta olup özellikle geceleri hayvan hırsızlığına karşı gerekli tedbirler alınmıştır.
Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde meydana gelebilecek olayların önlenebilmesi veya taşkınlık suretiyle vatandaşlarımızın huzur ve sükûnunu bozucu davranışların men edilebilmesi amacıyla denetimler yapılmaktadır.
Bayram süresince şehir içerisinde ve şehirlerarasında trafik yoğunluğu yaşanabileceğinden görevli ekip sayıları artırılarak şehirlerarası karayolunda her 30 Km.ye bir ekip düşecek şekilde görevlendirme yapılmıştır.
Bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarının nedenleri incelendiğinde, bu kazaların önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, cep telefonu kullanımı, kırmızı ışık ihlali ve yorgunluk, gibi nedenlerden kaynaklandığı görülmekte olup, bu ihlallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilmektedir.
İki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, bayram tatilinin başlangıç ve bitiş günlerinde trafik yoğunluğunun önemli oranlarda arttığı tespit edilen yol kesimlerinde, ağır tonajlı araçların (Tır, Kamyon, Tanker gibi) uygun yerlerde kısa sürelerle trafik akımı normale dönünceye kadar bekletilmesi sağlanmakta ve daha sonra bu araçlar trafik yoğunluğu oluşturmayacak şekilde belli zaman aralıkları ile trafiğe çıkarılmaktadır.
Araç kullanıcıları tarafından yapılan ihlallerin anında tespiti amacıyla, video-kameralı radar ekipleriyle yapılan denetimlere ilaveten Binevler, Buhara, İskilip, Toptancılar sitesi, Yaydiğin ve Organize sanayi sitesi kavşaklarında sivil ihbarlı denetimler yapılmaktadır.Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında Basın ve Yayın organlarına bilgi verilerek, yol kullanıcılarının zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanmaktadır. Dğerli Çorumlu hemşerilerimizin gelişmiş ülkelerde uygulanan ”Toplum Destekli Polislik” anlayışı kapsamında; sadece olay olduğunda değil, şüphelendikleri durum ve şahıslarla ilgili olarak her türlü ihbar, istek ve şikâyetlerini 155 Polis İmdat hattına veya 2241009 numaralı telefona bildirmeleri hususu önem arz etmektedir.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...